AnOther DESIGN
  • SKLEP STACJONARNY

  • pn.-pt.: 10.oo-18.oo, sb.: 10.oo-15.oo

  • obsługa klienta: 784 014 183

zaloguj

ulubione
do kasy suma: 0,00 zł
 

Buntownik

 
Dziś świat nie wyobraża sobie wzornictwa bez wpływu skandynawskiego, jednak nie wszyscy wiedzą, komu skandynawski design zawdzięcza dużą część swojej popularności. Arne Jacobsen-XX-wieczny architekt, projektant, a przede wszystkim wizjoner, gdyby nie jego odwaga by iść pod prąd i wykraczać poza ustalone ramy, możliwe, że wzornictwo skandynawskie, jakie obecnie znamy, nigdy nie osiągnęłoby takiego sukcesu. Oznaki geniuszu wyprzedzającego swoje czasy, młody Arne, dorastający w Kopenhadze przejawiał już jako dziecko. Po raz pierwszy dał się swoim rodzicom we znaki, gdy w wieku kilku lat zamalował farbami kosztowną, wiktoriańską tapetę w swojej sypialni. Arne nie miał w zwyczaju dekorować ścian typowymi dziecięcymi rysunkami ani nie pomalował ozdobnej tapety na chłopięcy błękit - postanowił przemalować swój pokój całkowicie na biało. Dziś ta decyzja nikogo specjalnie nie dziwi, ale na początku XX wieku białe ściany zdecydowanie wykraczały poza ogólnie przyjęte normy w wystroju wnętrz.
 
Portret Arne Jacobsena-zdjęcie archiwalne
Portret Arne Jacobsena-zdjęcie archiwalne
 
Prekursor idei modernizmu w Danii
 
Znając artystyczne zapędy młodego Arne, trudno się dziwić, że zdecydował się on na studiowanie architektury na Królewskiej Duńskiej Akademii Sztuk Pięknych w Kopenhadze. Jacobsen, na którego bardzo wpłynęły idee pionierów modernizmu: Le Corbusiera i l. Mies van der Rohe, stał się prekursorem i w niedługim czasie również ikoną modernizmu w Danii i na arenie międzynarodowej. Na pierwsze zawodowe sukcesy Arne nie musiał długo czekać. Zaprojektowane przez niego jeszcze na studiach krzesło, zdobyło srebrny medal na międzynarodowej wystawie Arts Décoratifs et Industriels Modernes. Choć sam przez całe życie uważał się raczej za architekta niż projektanta, jego projekty mebli, najczęściej tworzone w związku z określonymi projektami architektonicznymi, nadal ekscytują zarówno w Danii, jak i za granicą. To właśnie krzesło SERIES 7, zaprojektowane w 1955 roku i będące następcą trójnogiego krzesłą ANT, zachwycające lekką, zgrabną formą, szybko doczekało się światowej sławy i w znacznym stopniu przyczyniło się do propagowania skandynawskiego designu na arenie międzynarodowej. Dorobek architektoniczny Arne, choć wielu mniej znany, pozostaje równie imponujący. Funkcjonalistyczne budynki, które tworzył Jacobsen obejmują zarówno małe domy wakacyjne, jak i duże projekty hotelowe, z wszystkimi detalami, począwszy od bryły budynku, poprzez meble stanowiące jego wyposażenie aż po sztućce i klamki do drzwi, zaprojektowanymi przez samego Jacobsen'a. Jednym z najbardziej znanych projektów architekta jest hotel SAS Royal w Kopenhadze, którego bryła oraz wystrój wnętrz zostały od początku do końca zaprojektowane przez mistrza. Przy realizacji projektu, nawet najmniejszy szczegół nie umknął uwadze projektanta. Jacobsen pragnął zrealizować zamysł surowej bryły budynku, stworzonej głównie ze szkła i metalu, w połączeniu z maksymalnie kontrastujacym wystrojem hotelowych wnętrz-wypełnionych organicznymi formami nawiązującymi do natury. Właśnie dzięki tej wizjonerskiej, futurystycznej koncepcji, mamy dziś szansę obcować w naszych wnętrzach z tak kultowymi meblami, jak fotel EGG czy krzesło DROP.
 
Hotel Royal SAS w Kopenhadze-zdjęcie archiwalne
FRITZ HANSEN fotel DROP
 
 
 
Arne Jacobsen od samego początku wyprzedzał swoje czasy. Przez ponad połowę XX wieku jego idee kształtowały krajobraz duńskiego designu, rozprzestrzeniając się ze Skandynawii i wywierając wpływ na architektów i projektantów na całym świecie.
 
Duńska precyzja
 
 
Architektura była głównym obiektem zainteresowań twórczych Jacobsena, ale projektował także meble, oświetlenie, tekstylia i inne przedmioty codziennego użytku. Wszystkie jego projekty wyróżnia niespotykany wręcz perfekcjonizm. W swojej twórczości Arne Jacobsen zawsze dążył do osiągnięcia organicznej równowagi pomiędzy prostotą i funkcjonalizmem. W swojej pracy ogromną uwagę poświęcał każdemu detalowi a inspiracji szukał w naturze, która była jego najsilniejszą muzą. Zamiłowanie do kwiatów oraz roślin widoczne jest w tworzonych przez niego akwarelach, nadrukach na tapety czy tkaniny.
 
FRITZ HANSEN krzesła SERIES 7
 
Droga do sukcesu
 
Początkowo Arne kształcił się jako murarz a po ukończeniu szkoły technicznej w Kopenhadze w 1924 roku rozpoczął studia na kierunku architektonicznym prestiżowej uczelni jaką jest Królewska Duńska Akademia Sztuk Pięknych. Podczas studiów zafascynowały go prace Kaare’a Klint’a i Kay’a Fisker’a, znanych z rygorystycznego podejścia do projektowania. Po ukończeniu studiów Jacobsen również został wykładowcą a następnie profesorem Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Kopenhadze. Następnie Jacobsen otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Oksfordzkiego i Uniwersytetu Strathclyde w Glasgow oraz był członkiem wielu rad akademii europejskich. Otrzymał wiele duńskich i międzynarodowych nagród, w tym Brązowy Medal RIBA w 1963 roku i Medaille d'Or od Académie d'Architecture de France w 1971 roku.
 
Synonim globalnego modernizmu
 
 
Prace, które wyszły spod ręki mistrza trwale zapisały się na liście międzynarodowych ikon designu a wiele z jego projektów wystawianych jest w muzeach designu na całym świecie. Na szczęście wiele z zaprojektowanych przez Jacobsena mebli wciąż może stanowić element wyposażenia współczesnych wnętrz, dzięki markom takim jak Fritz Hansen czy Carl Hansen & Son, które nadal produkują meble zaprojektowane przez mistrza Jacobsena.
 
Do najbardziej słynnych projektów należą fotele EGG, krzesła DROP™️ czy Series 7™️ produkowane obecnie przez duńskie firmy Fritz Hansen czy biurko AJ52 produkowane przez Carl Hansen & Son 
 
CARL HANSEN & SON biurko AJ52
CARL HANSEN & SON biurko AJ52
 
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium