AnOther DESIGN
  • obsługa klienta: 784 014 183

  • pn.-pt. 10.oo-18.oo, sb.: 10.oo-15.oo

  • SALON FIRMOWY

zaloguj

ulubione
do kasy suma: 0,00 zł
wyszukiwarka zaawansowana
 

Zapisz się na newsletter i odbierz 30 zł na pierwsze zakupy o wartości min. 300 zł

Informacja dodatkowa pod nagłówkiem

Historia marki THONET rozpoczęła się w miejscowości Boppart w zachodnich Niemczech, gdzie w 1819 roku stolarz Michael Thonet otworzył swój pierwszy warsztat. Jego wieloletnia praca nad udoskonaleniem technologii gięcia drewna zaowocowała wkrótce pod postacią krzeseł o wyjątkowo filigranowej i eleganckiej formie. Dzięki niezwykle innowacyjnym jak na połowę XIX wieku projektom, sława Thoneta szybko wybiegła poza granice jego miasteczka - kiedy austriacki kanclerz stanu, Fürst Clemens von Metternich dowiedział się o Thonecie i jego meblach, przekonał Michaela do przeprowadzki do Wiednia. Dzięki temu Thonet mógł uczestniczyć w projektowaniu wnętrz Palais Liechtenstein, poszerzać swoją wiedzę i umiejętności oraz tworzyć sieć kontaktów, której nie miał w swoim rodzinnym mieście. W 1849 r. Michael Thonet założył w Wiedniu niewielką firmę, którą w 1853 r. przemianował na Gebrüder Thonet - czyli "Bracia Thonet", podkreślając tym samym rodzinne wartości, na których zbudował swoją markę. 

Wielkiego miedzynarodowego debiutu Thonet dokonał w 1859 roku dzięki krzesłu nr 14 - tzw. Vienna Coffee House Chair. Innowacyjna technika gięcia litego drewna bukowego po raz pierwszy umożliwiła wówczas produkcję krzesła na prawie przemysłową skalę. Na długo przed globalizacją powstał więc produkt dostępny niemal na całym świecie! Opierał się na konstrukcji modułowej, a poszczególne elementy można było łączyć ze sobą w zależności od potrzeb.

W 1930 roku THONET stał się liderem produkcji krzeseł i mebli, w których słynne gięte drewno zostało zastąpione przez gięte stalowe rury. Zachowano jednak charakterystyczną wiedeńską wiklinę, nawiązującą do tradycyjnego rękodzieła. W ten oto sposób powstał kolejny wybitny projekt, stanowiący ogniwo łączące stare z nowym, przeszłość z nadchodzącą nowoczesnością. Krzesła S32, S33 i S64 są produkowane do dziś, co samo w sobie stanowi rękojmię jakości i ponadczasowości projektów marki THONET.

Dziś THONET stała się praktycznie nazwą własną tych wyjątkowych, wysoko estetycznych krzeseł. 

Znaleziono produktów: 129

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium