Podróż w czasie

Podróż w czasie
 
Verner Panton (1926 - 1998) to duński projektant o inspirującej, barwnej osobowości, który swoimi niekonwencjonalnymi projektami zdecydowanie wyróżnia się w szeregu mistrzów duńskiego wzornictwa. Verner Panton uznawany jest za jednego z najbardziej wpływowych, duńskich projektantów XX wieku. Choć jego mentorem był inny duński mistrz design’u-Arne Jacobsen, znany z zamiłowania do prostoty i organicznych form, projekty Pantona były jakoby zaprzeczeniem klasycznego rozumienia skandynawskiego wzornictwa. To właśnie wizjonerski sposób, w jaki Panton łączył ze sobą intensywne barwy, psychodeliczne wzory i futurystyczne formy z nietypowych materiałów, sprawił, że projektant wywarł tak ogromny wpływ na rozwój estetyki POP lat 60-tych i 70-tych.
 
Verner Panton-krzesło HEART CONE
 
Przestrzeń pokarmem dla zmysłów
 
Po ukończeniu studiów architektonicznych na Królewskiej Duńskiej Akademii Sztuki w Kopenhadze Panton pracował dla różnych firm projektowych, w tym dla marek FRITZ HANSEN i LOUIS POULSEN oraz dla firmy tekstylnej Unika Vaev. W swoich projektach Panton pragnął prowokować do wykorzystywania wyobraźni i przesuwać limity istniejącej rzeczywistości, zachęcając do tworzenia przestrzeni ekscytującej zmysły. Jego wolnościowe podejście do sztuki designu niezbyt podobało się innym projektantom-Panton szybko został ochrzczony mianem „infant terrible”. Podążanie własnym nieprzetartym szlakiem wkrótce jednak opłaciło się Vernerowi. Największą międzynarodową sławę przyniósł architektowi projekt krzesła Panton-opływowego mebla bez nóg, stworzonego z plastiku odlanego w pojedynczej formie. Kształt krzesła, rodem z filmu science-fiction czerpiącego inspirację z płynnych linii ludzkiego ciała, choć z początku przyjęty bardzo sceptycznie, szybko zrobił furorę i na stałe wpisał się do historii współczesnego wzornictwa.
 
Verner Panton krzesło PANTON
VERPAN fotel obrotowy SYSTEM 1-2-3 STANDARD
 
 
 
Odlotowy projekt
 
 
Verner Panton był pasjonatem z niesztampową wizją, do której przekłucia w nowe projekty wkorzystywał każdą możliwą okazję. Jednym z owoców jego bogatej imaginacji był projekt-flying chair, fotela do zawieszenia pod sufitem. Wtedy nawet sam projektant nie był w stanie zgadnąć, że wprowadzenie pomysłu w życie umożliwi mu niemiecka firma farmaceutyczna Bayer. W 1968 roku to właśnie Bayer postanowił wypromować wizjonerskie prace Pantona, zapraszając go do zaprojektowania instalacji wewnątrz statku na Renie. Instalacja miała być twórczym manifestem funkcjonującym jako tymczasowy Showroom podczas Targów Mebli w Kolonii. Panton miał okazję stworzyć środowisko totalne, wypełnione organicznymi formami i żywymi kolorami, które wręcz wciągały człowieka w zupełnie nowy wymiar przestrzeni. Projekt, którego druga edycja miała miejsce w roku 1970, przyniósł mu ogromne uznanie i sprawił, że jego kariera nabrała tempa.
 
Verner Panton fotel FLYING CHAIR
 
Wizja totalna
 
W roku 1969 architekt został poproszony o zaprojektowanie biura redakcji Germany’s Der Spiegel newspaper. Był to projekt od początku do końca POP-owy, spójny z wizją duńskiego projektanta. Od dziedzińca wejściowego i lobby, poprzez kawiarnię, bar, basen dla pracowników, sale konferencyjne, salony na pierwszym piętrze, a nawet korytarze i strefy biurowe, estetyczna spójność przestrzeni stanęła w centrum pracy Pantona. Zaprojektował on wszystkie elementy wyposażenia, , od oświetlenia po tekstylia, tapicerowane krzesła i panele modułowe do pokrycia ścian i sufitów. Jego futurystyczny projekt nie od razu został ciepło przyjęty przez pracujących w redakcji dziennikarzy, jednak redakcyjna restauracja do dziś przetrwała w stanie niezmienionym i obecnie stanowi ważny zabytek architektoniczny.
 
 
Lobby redakcji Spiegel
Restauracja w redakcji Spiegel
Basen dla pracowników redakcji Spiegel
 
Nowy wymiar design’u
 
Choć początkowo, jak wielu innych wizjonerów wyprzedzających swoje czasy, Verner Panton i jego projekty były przyjmowane z dużą dozą sceptycyzmu, na stałe wpisały się do kanonu współczesnego designu i zyskały popularność tak dużą, że w 2003 roku duńska marka VERPAN zdecydowała się kontynuować dziedzictwo ikony świata designu oferując ekskluzywny, starannie wyselekcjonowany zbiór oryginalnych projektów mistrza. Marka posiada obecnie szeroki wybór oświetlenia oraz mebli zaprojektowanych przez Pantona, które oprócz pełnienia funkcji praktycznej, cieszą oko swoją niezwykłą formą i ekscytującą eksplozją koloru. Produkty z kolekcji marki VERPAN’a zapewniają niezapomniane doznania estetyczne i wprowadzają nowy wymiar ponadczasowego designu do nowoczesnych, kreatywnych wnętrz. W ofercie duńskiego producenta znajdziemy takie słynne projekty, jak fotel wiszący FLYING CHAIR, lampy VP GLOBE, stoliki BARBOY, czy serię lamp PANTOP. Verpan oferuje wysokiej jakości, ponadczasowy design, a tym samym dba o to, aby swoimi działaniami podejmować środowiskową, jak i społeczną odpowiedzialność. W swojej produkcji stara się korzystać z materiałów nadających się do recyklingu, tworzy produkty tak, aby umożliwić ich utylizację, jak i dąży do optymalizacji łańcucha dostaw w sposób jak najbardziej przyjazny dla środowiska.
 
 
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium