AnOther DESIGN
  • obsługa klienta: 784 014 183

  • pn.-pt. 11.oo-19.oo, sb.: 11.oo-16.oo

  • SALON FIRMOWY

zaloguj

ulubione
do kasy suma: 0,00 zł
wyszukiwarka zaawansowana
 

Domowa galeria - jak ją stworzyć?

 
Sztuka to wizualny język, poprzez który można wyrazić swoją kreatywność, styl czy poczucie estetyki. I chociaż nie każdy może zostać drugim Da Vincim, aby dać upust swojej artystycznej duszy, wystarczy kawałek pustej ściany – to idealna płaszczyzna do stworzenia prywatnej galerii sztuki. Galerii indywidualnej, sentymentalnej, tworzącej harmonijną całość z naszym domem, złożoną z wybranych grafik, plakatów, obrazów czy nawet obiektów. Zanim jednak rozpoczniesz swoją kuratorską przygodę, warto poznać kilka przydatnych reguł i wstępnych kroków, które pomogą Ci w stworzeniu ściennej galerii idealnie przemyślanej, gdzie żaden element nie zostanie pozostawiony przypadkowi. Sekret perfekcyjnej kolekcji dzieł sztuki jest jednocześnie bardzo prosty oraz nieskończenie długi – w końcu prywatną wystawę można bez końca zmieniać i uzupełniać. Niech ten poradnik posłuży Ci więc za przybliżony przewodnik po tworzeniu swojej pierwszej domowej wystawy sztuki. Pamiętaj jednak, że ostatecznie wszystko zależy jedynie od Twojej kreatywności.
 
 
Krok 1 – Dobry research
 
Wybór dzieł, które ekscytują i inspirują to pierwszy krok do stworzenia domowej galerii sztuki, która przez długi czas będzie cieszyła nasze oczy. A co jeśli nie wiesz, co Ci się podoba? Wyrusz na poszukiwanie inspiracji. Zacznij od wycieczki po galeriach sztuki i muzeach, rób zdjęcia dziełom, które przypadną Ci do gustu. Kolejnym świetnym źródłem inspiracji jest oczywiście internet. Wyszukaj domowe galerie, które Ci się podobają, spróbuj wybrać paletę kolorów lub temat przewodni, który stanie się Twoim przewodnikiem podczas wyboru poszczególnych dzieł sztuki i sprawi, że Twoja ściana będzie wyglądała przemyślanie i spójnie. Ze zgromadzonych materiałów stwórz moodboardy – kolaże referencji, które dadzą Ci lepsze pojęcie o tym, jak chcesz udekorować własną ścianę zgodnie z wystrojem całego wnętrza, a także z własnymi upodobaniami.
 
 
 
 
Krok 2 – Plan wystawy
 
 
Gdy masz już w głowie zarys tego, co chcesz umieścić na swojej domowej wystawie, pora na rozplanowanie dokładnego układu dzieł sztuki na ścianie. Miarka, papier, taśma i ołówek to Twoi najwięksi sprzymierzeńcy w tym przedsięwzięciu. Najlepiej rozpocząć od zapoznania się z dokładnym wymiarem ściany i zaplanowania, jak dużą powierzchnię chcemy przeznaczyć na swoją ekspozycję. Te wymiary posłużą za ramę, pozwalającą zaprojektować dokładny układ naszej galerii. Lepsze zrozumienie tego, jaki wygląd będzie miała finalna kompozycja uzyskasz, jeśli jeszcze przed zakupem właściwych obrazów, nakleisz na ścianę puste „ramki” z taśmy malarskiej. Jeśli posiadasz raczej kreatywną duszę, jeszcze przed wypróbowaniem ułożenia ramek na ścianie, zaprojektuj kilka wersji na zwykłej kartce papieru, lub przy użyciu specjalnego narzędzia graficznego – wstawiając do niego różne zdjęcia w odpowiedniej skali, eksperymentując z kolorami i fakturami, aby przekonać się jak będą ze sobą współgrały. Planując rozmieszczenie obrazów na swojej ścianie nie zapomnij o zwróceniu uwagi na przestrzeń pomiędzy poszczególnymi grafikami. Zachowanie odstępów pozwoli każdemu obrazowi zachwycać z osobna, jednocześnie pozostając częścią spójnej całości. Dla najlepszego efektu rekomenduje się 3 do 10 cm odstępu między kolejnymi ramkami.
 
 
Krok 3 – Selekcja
 
Na tym etapie prawdopodobnie masz już całkiem niezłe wyobrażenie o tym, jak chciałbyś udekorować swoją ścianę, ile i jakiej wielkości obrazów potrzebujesz, jaki będzie ogólny styl i motyw kolorystyczny. Teraz zaczyna się najzabawniejsza część – polowanie na idealnie pasujące do Twojej wizji obrazy, zdjęcia czy grafiki. Oczywiście nie musisz się tutaj w żaden sposób ograniczać. Wszelkiego rodzaju płaskorzeźby czy dekoracje, a nawet sentymentalne obiekty mogą stać się częścią Twojej prywatnej galerii. Planując dokładnie z jakich elementów będzie składać się Twoja galeria ścienna nie zapomnij o dokładnym przemyśleniu również kwestii ram, w których umieścisz wybrane dzieła sztuki. Czy chcesz by były jak najprostsze i jednokolorowe, a może ozdobne w stylu vintage? Pamiętaj, że rama to oprawa, zwieńczenie dzieła, która powinna podkreślać i uwydatniać jego walory estetyczne, jednocześnie wpasowując się w temat przewodni i kompozycję.
 
 
 
Krok 4 – Stwórz wystawę
 
Zanim poczujesz się skuszony aby wbić w ścianę pierwszy gwóźdź – zaczekaj jeszcze przez moment! Odetchnij głęboko i zanim dasz się ponieść ekscytacji, rozłóż oprawione dzieła sztuki w wybranym przez Ciebie układzie na podłodze. Zwróć uwagę na spójność kompozycji i odstępy. Nie bój się zmian na ostatni moment, jeśli czegoś nie czujesz, prawdopodobnie dobrym pomysłem, jest ponowne przemyślenie tego wyboru. Gdy będziesz już absolutnie pewien wybranego układu, zdecyduj gdzie znajdzie się centrum Twojej artystycznej ściany. Optymalna wysokość to ok. 1,5 m, będąca również profesjonalnym standardem w galeriach i muzeach. Utrzymanie linii środkowej na jednym poziomie w całym domu pomoże również zachować przyjemną dla oka wizualną spójność i lubiany przez ludzki umysł balans. Gdy wszystko będzie już idealnie zaplanowane i wymierzone, chwyć za młotek i wieszaj!
 
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium