AMP-świet(l)ny pomysł na zimę

ŚWIET(L)NY POMYSŁ NA ZIMĘ TEST
 
Zmęczeni długimi wieczorami i pochmurnymi dniami z utęsknieniem czekamy na powrót wiosennego, słonecznego blasku, jednak, choć na zewnątrz wciąż panuje półmrok, w naszych domach światło może zagościć już dziś. Ilość i rodzaj światła, z którym obcujemy ma duży wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie przez cały rok, ale dobór dobrego oświetlenia staje się wyjątkowo ważny podczas zimowych miesięcy, gdy przez zdecydowaną większość czasu jesteśmy pozbawieni dostępu do światła naturalnego. Lampy wiszące, biurkowe i kinkiety-dobrze dobrane, zróżnicowane oświetlenie, o dodatkowo intrygującym wyglądzie, nada naszemu wnętrzu pożądanego charakteru, wykreuje nastrojową atmosferę i doda nam wigoru. Jednak lampa lampie nierówna, dlatego nasza dzisiejsza propozycja, to więcej niż jedynie praktyczny sposób, by wprowadzić więcej światła do naszej przestrzeni.
 
Seria lamp AMP zaprojektowana przez Simona Legald’a dla marki Normann Copenhagen to wyjątkowa propozycja dla miłośników designu pełnego znaczenia. Kolekcja, na której pomysł projektant wpadł pod wpływem momentu natchnienia, została stworzona z połączenia wysokiej jakości szkła i marmuru. Takie zestawienie szlachetnych materiałów nadaje AMP’om wizualnej kruchości połączonej ze zmysłową ciężkością, czyniąc je wyjątkowym dodatkiem, obok którego trudno jest przejść obojętnie.
 
 
Moment olśnienia
 
Legald, który, jak twierdzi, najlepszą inspirację znajduje zwykle przez przypadek, wpadł na pomysł projektu AMP, podczas naprawy starego odbiornika radiowego z lat 60-tych. Projektanta urzekł zwłaszcza blask emitowany przez wzmacniacz lampowy- nawiązanie do którego możemy odnaleźć w prostym owalnym kształcie oraz w nastrojowej poświacie padającej z żarówki lampy AMP. Również nazwa projektu-AMP jest bezpośrednim nawiązaniem do urządzenia, które zainspirowało Legald’a do jej stworzenia. Sam twórca o momencie, który zapalił mu w głowie żarówkę mówi tak: „Nie zawsze można określić skąd dokładnie bierze się pomysł na nowy produkt, jednak tym razem inspirację czerpałem bezpośrednio ze stylistyki sprzętu hi-fi i ta inspiracja jest oczywista, gdy patrzymy na wygląd lampy AMP. W przezroczystym konturze wzmacniacza lampowego kryje się coś wyjątkowego, co, jak sądziłem, można by było w ciekawy sposób odzwierciedlić w projekcie lampy. Wybrałem ten sam rodzaj szkła, którego używa się w klepsydrach, ponieważ kształt musiał być obły i zwężać się do środka. Delikatność szkła, zrównoważona została w AMP’ie przez użycie ciężkiego marmuru. Myślę, że te dwa materiały idealnie razem współgrają.”
 
 
 
 
Rzucamy światło na detal
 
Dbałość o szczegóły to coś, co zdecydowanie wyróżnia projekt Legald’a spośród innych lamp. Sposób w jaki klosz spoczywa na oprawie, umożliwiając jednocześnie łatwe odkręcenie go w celu montażu żarówki, kontrastujące zestawienie lekkiego, transparentnego szkła z solidnym, ciężkim marmurem i dekoracyjna żarówka emitująca nastrojowy blask spod mlecznobiałego, lub przyciemnianego, szklanego klosza-to skupienie uwagi na detalach sprawia, że seria AMP oczarowuje swoją prostotą i prawie surowym, industrialnym designem, skupiając na sobie uwagę jednocześnie nie dominując wnętrza, w którym się znajduje, a jedynie nadając mu nieco industrialny, a jednak przytulny klimat.
 
Sposoby na rozświetlenie
 
Seria lamp AMP składa się w sumie z sześciu modeli-dwóch lamp wiszących, dwóch żyrandoli, lampy stołowej oraz kinkietu. Wygląd wszystkich modeli łączy charakterystyczna mieszanka nostalgii i współczesności, która została w nich uchwycona przez projektanta zarówno w formie, którą nadał lampom, jak i w materiałach, z których zostały wykonane. Dzięki temu elementowi wspólnemu z łatwością możemy wykorzystać kilka modeli w jednym wnętrzu tworząc własne kompozycje dopasowane do naszych indywidualnych potrzeb.
 
Tak oto żyrandol AMP, w jednym z dwóch dostępnych rozmiarów, może stać się centralnym elementem naszego salonu z kinkietami AMP rozmieszczonymi strategicznie w strefach wymagających doświetlenia np. nad kanapą, które, swoim dyskretnym światłem, wprowadzą do przestrzeni bardziej kameralną atmosferę. Kompozycja kilku lamp wiszących AMP świetnie sprawdzi się w naszym domowym biurze, a dodatkowego światła podczas pracy dostarczy nam lampa biurkowa AMP.
 
 
Każdy model dostępny jest w wersji z marmurową podstawą w kolorze głębokiej czerni, czystej bieli lub jadeitowej zieleni, lub z mosiężną podstawą, i z kloszem z białego, dymionego lub przezroczystego szkła, dzięki czemu z łatwością dobierzemy lampę o wyglądzie dopasowanym do wystroju naszego domu, rozświetlimy nasze wnętrze i dodamy mu niepowtarzalnego charakteru i blasku, który pozwoli nam zapomnieć o zimie.
 
 
 
Simon Legald
 
Ukończył Duńską Akademię Królewską Sztuk Pięknych latem 2012 roku. Skupia się przede wszystkim na obserwacji i urzeczywistnianiu nieustającego dialogu, który zachodzi pomiędzy rzemiosłem, a produktem masowym. Lubi także podkreślać w wyglądzie samego produktu ślad, jaki pozostawiły na nich wykorzystane do obróbki materiału techniki.
 
Simon Legald o swoich projektach: "Tym, co sprawia, że produkt jest funkcjonalny i intuicyjny w użyciu, jest szczerość. Jeśli rozumiesz produkt, nie wymaga on żadnych dodatkowych wyjaśnień. Esencją mojego projektu jest to, by nabyto go i używano. Dlatego też musi on spełniać nie tylko oczekiwania związane z jego użytkowaniem, ale także te psychologiczne czy estetyczne. Dla mnie prostota opisuje prawdziwą naturę przedmiotu i czynie je godnymi zaufania. W moim projekcie postanowiłem zrezygnować ze zbędnych dodatków. Pracuję w oparciu o prostotę, podkreślając to, co stanowi bazę. Dzięki temu produkt jawi nam się jako czysty i szczery"
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium