Zakochani w designie
Zakochani w designie
 
Luty to miesiąc zakochanych, a my 365 dni w roku zakochani jesteśmy w ponadczasowym, skandynawskim designie. Z tej okazji przedstawiamy pięć par projektantów, które swoją miłością (do wzornictwa oczywiście 😉 ) zapisały się na kartach historii. Jeśli jesteście ciekawi, jakie meble powstają z połączenia skandynawskiej prostoty i włoskiego temperamentu, jaki jest przepis na wspólne życie i pracę w jednej z najmodniejszych marek wzornictwa skandynawskiego i dlaczego historia kultowej półki String, jest tak naprawdę historią romantyczną, zapraszamy do lektury.
 
 

Bo do projektowania trzeba dwojga

O tym najlepiej wiedzą Rolf i Mette Hay-założyciele kultowej już marki HAY. Ich historia zaczęła się, gdy obydwoje pracowali dla innej klasycznej duńskiej marki-GUBI. On-pasjonat bez wyższego wykształcenia, ona, praktycznie wychowana w sklepie z designem prowadzonym przez jej rodziców. Połączyła ich pasja i chęć tworzenia współczesnych mebli i akcesoriów w cenach przystępnych dla młodego pokolenia. Sukces zawdzięczają temu, że łączy ich wspólna misja- przybliżanie ludziom bezpretensjonalnych sylwetek skandynawskiej tradycji modernistycznej osadzonej we współczesnym kontekście. Idealnie się uzupełniają i inspirują nawzajem. Mette czerpie natchnienie do tworzenia akcesoriów i sprzętów codziennego użytku ze sztuki oraz mody. Rolfa do projektowania mebli inspirują architektura i sztuka. Ten klarowny podział ról pozwala im wzajemnie napędzać swoją kreatywność i motywować się do podejmowania ryzyka.

 

 Romantyczny wieczór według Państwa Hay

Mette i Rolf Hay

HAY świeczki SPIRAL (6 szt.)

HAY Lampa stołowa PAO

 

 Kreatywna synergia

Niklas i Julia Jessen to twórcy niemieckiego Schneid Studio. Obydwoje już od dzieciństwa przejawiali ogromne zainteresowanie wieloma dziedzinami twórczości, jednak ponieważ nie dorastali w rodzinach zorientowanych na projektowanie, nim się odnaleźli, długo nie wiedzieli, co zrobić z tą kreatywną energią. Gdy ich drogi w końcu się skrzyżowały Niklas-z wykształcenia stolarz i architekt prowadził swoją pracownię, w której zdążył już zaprojektować serię drewnianych lamp. Sam nie był pewien, dokąd zmierza ze swoim projektem, jednak kiedy poznał Julię i zostali parą, wspólnym wysiłkiem, łącząc swoją twórczą energię, zaczęli powoli tworzyć koncepcję, która w końcu przerodziła się w oparte na zasadach zrównoważonego rozwoju i śmiałych rozwiązaniach projektowych, Schneid Studio. Pchani do przodu potrzebą uczynienia etyki i ekologii centrum swoich projektów, inspirację czerpią z naturalnych materiałów, wierząc, że za projektowaniem obiektów użytkowych stoi duża odpowiedzialność.  Zaprojektowane przez Niklas drewniane lampy, wciąż stanowią ważny element kolekcji SCHNEID STUDIO, jednak dzięki Julii, oferta marki została rozszerzona o ceramiczne naczynia w organicznych kształtach, takie jak wazon AURA, oraz naturalne, wełniane pledy Tide.

 
Otuleni naturą Schneid Studio

Niklas i Julia Jessen

SCHNEID STUDIO pled TIDE

SCHNEID STUDIO waza AURA

 

Z miłości do tradycji

Marka GUBI (tak, właśnie ta, gdzie wiele lat później poznali się Rolf i Mette Hay) została założona w Kopenhadze w 1967 roku przez małżeństwo Gubi’ego i Lisbeth Olsen. Początkowo firma była skupiona na projektowaniu i rozwoju produktów pomysłu samych Olsenów. Przez lata para stworzyła dużą kolekcję mebli tapicerowanych oraz opracowała tkaninę meblową o nazwie Holmens Kleade. Marka rozwijała się z globalną wizją czerpiąc inspiracje z duńskiej tradycji rzemiosła połączonej z wizualnymi odniesieniami do kultury i historii. Obecnie GUBI, prowadzona przez syna Olsenów- Jacoba Gubi’ego Olsena, to jedna z wiodących marek oferujących oryginalne skandynawskie wzornictwo skupiona na łączeniu zapomnianych ikon przeszłości z klasykami jutra.  Rezultatem jest wizjonerska kolekcja z prawie 100-letnią historią sprzedawana na całym świecie.

 
Projekty, którym Para Gubi'ch dała drugie życie

Gubi i Lisbeth Olsen

GUBI lampa stołowa BESTLITE BL1 chrom/czarna

GUBI biurko 62

 

Co dwie półki to nie jedna

Bez tej pary oblicze współczesnego designu z pewnością wyglądałoby inaczej. Nils i Kajsa Strinning byli studentami architektury, gdy w 1949 roku ich projekt niedrogiej, lekkiej i łatwej w montażu półki na książki, zgłoszony do konkursu zorganizowanego przez bibliotekę publiczną Bonnier, na zawsze zmienił oblicze wzornictwa użytkowego. Półka, którą wspólnie zaprojektowali łączyła w sobie minimalistyczną prostotę z eleganckim wyglądem. String-bo tak Nils ochrzcił produkt, skonstruowany był w zasadzie jedynie z dwóch elementów-metalowego stelaża i drewnianych półek. Mebel był nie tylko niezwykle lekki, łatwy w transporcie i estetyczny, ale również bez wysiłku dawał się dopasowywać do potrzeb użytkownika. Stringi można łączyć ze sobą w dowolne konfiguracje (my zachęcamy do łączenia ich w pary oczywiście), a wysokość półek dopasować do indywidualnych preferencji. Co prawda związek małżeństwa Strinningów rozpadł się, czyniąc z pary jedynie partnerów biznesowych, ale zapewniamy, że półka String przetrwa próbę czasu.

 

Nils i Kajsa Strinning

 

System półek STRING

System półek STRING

 

Przyciąganie przeciwności

Para projektantów poznała się na studiach we Włoszech i natychmiast między nimi zaiskrzyło. W swoim studio projektowym- GamFratesi łączą skandynawską precyzję i włoską żywiołowość. Sami twierdzą, że to właśnie spontaniczne połączenie ich dwóch światów stanowi ich największą siłę. Chociaż różni ich kultura, w której zostali wychowani, dzielą wiele tych samych umiejętności. Stine jest wyraźnie dużo bardziej troskliwa i szczegółowa, podczas gdy Enrico jest szybszy i bardziej energiczny. Twierdzą, że pracują w idealnej symbiozie dzieląc każdy aspekt życia zarówno w pracy, jak i po za nią. Filozofią GamFratesi jest praca ze ściśle skandynawskim podejściem do rzemiosła, prostoty i funkcjonalności, w połączeniu z silnymi emocjami kryjącymi się za koncepcją i historią powstawania projektu. GamFratesi pragnie tworzyć produkty intymne-traktując meble jako mikro-architekturę, z którą ludzie będą chcieli wchodzić w interakcje i nawiązywać relacje. W tym momencie studio ma na koncie wiele projektów dla znanych marek takich jak Gubi, Louis Poulsen, Hay i Fritz Hansen, a jego twórcy wciąż nie przestają zaskakiwać nowymi unikatowymi pomysłami. Do ich najsłynniejszych projektów należy seria krzeseł MASCULO zaprojektowana dla marki GUBI oraz stworzona dla Fritz’a Hansena lampa SUSPENSE.

 
Skandynawska prostota z włoskim temperamentem

GamFratesi

 

GUBI fotel MASCULO

FRITZ HANSEN lampa SUSPENCE

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium