CZY WIESZ JAKIEJ SOFY POTRZEBUJESZ?
CZY WIESZ JAKIEJ SOFY POTRZEBUJESZ?

 

Zakup odpowiedniej sofy to skomplikowany proces, podczas którego musimy przemyśleć wiele kwestii, począwszy od rozmiaru oraz wyglądu, poprzez rodzaj materaca, materiału obiciowego, a także kwestii związanej z rozkładaniem.

Aby ułatwić Ci wybór wymarzonej sofy postanowiliśmy stworzyć dwuczęściowy poradnik, który zbliży Cię do znalezienia swojego ideału, który doskonale wzbogaci każdy wystrój skandynawski i będzie zachwycał pod względem komfortu użytkowania oraz estetyki.

Warto zacząć od ustalenia jakie dokładnie funkcje ma pełnić nasza sofa. Jeżeli stawiamy głównie na kwestie wizualne, a mebel ma służyć tylko jako miejsce do  chwilowego wypoczynku to SOFA NIEROZKŁADANA będzie w tym wypadku doskonałym rozwiązaniem. Jednak temat sof nierozkładanych poruszymy w drugiej części naszego poradnika i wtedy przekażemy więcej przydatnych informacji przy wyborze tego typu sofy.

Z kolei gdy szukamy czegoś wielofunkcyjnego, łączącego ciekawy design i wygodne siedziska oraz będącego dobrym zamiennikiem standardowego łóżka, możemy z pewnością dobrym wyborem będzie SOFA Z FUNKCJĄ SPANIA
. Warto jednak zwrócić przy tym uwagę na kilka istotnych aspektów, powiązanych z dużymi różnicami między poszczególnymi modelami.

 

W zależności od naszych oczekiwań względem nowej sofy możemy wybrać m.in. tę rozkładaną w tradycyjnym systemie klik-klak, jak np. FRACTION od firmy INNOVATION. Jest to idealny wybór dla osób przywiązanych do klasycznych rozwiązań technicznych. Oprócz tego warto też zwrócić uwagę na sofy rozkładane do łóżka w systemie belgijskim, między innymi sofę FLUFFY od marki BOLIA.

Oprócz dwóch głównych podziałów w zakresie rozkładania sofy z funkcją spania, istnieje także jeszcze jedna kluczowa kwestia, pozwalająca na uzyskanie maksymalnego komfortu i dopasowania mebla do indywidualnych potrzeb. 

Mowa tutaj o REGULACJI ZAGŁÓWKA, która ułatwia wypoczynek osobom zmagającym się z problemami z kręgosłupem. Do takich sof należy między innymi ASLAK od INNOVATION, który oferuje aż trzystopniową regulację, dzięki czemu można uzyskać wysoki poziom komfortu użytkowania. Jak wiadomo, wygodna sofa, dopasowana do naszego ciała, to podstawa dobrego snu i wypoczynku.

Warto także pamiętać o odpowiednim wyborze wymiaru sofy z funkcją spania. Najczęściej spotykane szerokości to 120, 140 i 160 cm. Jeśli interesuje nas wypoczynek, który bez problemu pomieści jedną osobę, ale w wyjątkowych przypadkach także dwie, wtedy możemy wybrać szerokość 120 cm. Z kolei wymiary 140 i 160 cm z łatwością pomieszczą dwie osoby w przypadku codziennego, jak i okazjonalnego spania, a szerokość 160 cm dodatkowo zapewni pełen komfort podczas snu.
Często zależy nam na zagospodarowaniu niewielkiej przestrzeni i sofa z funkcją spania nie jest nam potrzebna. Chcemy przy tym, aby nasza sofa była mała oraz smukła. W takim przypadku idealnym rozwiązaniem będzie
LEŻANKA
, która nie zajmuje dużo miejsca, pozwala na swobodny wypoczynek i wyśmienicie wzbogaca przestrzeń swoim designem.

Wybór między tymi trzema elementami może być dla nas punktem wyjścia do dalszych rozważaniem względem zakupu sofy. Ułatwi także ustalenie dalszych wymarzonych właściwości mebla, którego poszukujemy.

MATERAC

Dla wielu osób podstawą, świadczącą o jakości sofy, jest jest jej wygoda. Duże znaczenie w tym kontekście ma wybór odpowiedniego materaca. Najczęściej spotykanymi ich rodzajami są: MATERACE LATEKSOWE, PIANKOWE oraz SPRĘŻYNOWE KIESZONKOWE. Wszystkie z nich mają inne właściwości techniczne, dzięki czemu staną się one odpowiedzią na konkretne potrzeby użytkowników.

 

 

Materac lateksowy zalicza się do kategorii średnio twardych, a także jest doskonałym wyborem dla alergików ze względu na brak właściwości uczulających. Oprócz tego zapewnia on dużą przepuszczalność powietrza oraz dopasowuje się do sylwetki. Dzięki temu możemy poczuć się naprawdę komfortowo podczas użytkowania. Z kolei cyrkulacja powietrza sprawia, że nie musimy się martwić o nadmierną potliwość naszego ciała podczas codziennego wypoczynku.


 

 


Materac piankowy
to wybór dla osób oczekujących przede wszystkim otulenia  ciała. Jego właściwości powodują, że w niewielkiej cenie otrzymujemy skuteczną dodatkową warstwę cieplną. Ten rodzaj materacy nie jest ani miękki ani twardy. Całkiem sprawnie dopasowuje się on za to do sylwetki. Zaletą, wyróżniającą go na tle innych rodzajów materacy, jest jego niska waga. Pozwala ona na położenie go z powodzeniem na wielu rodzajach stelaży.

Materac sprężynowy kieszonkowy  to zdecydowanie najbardziej miękka spośród wymienionych propozycji. Charakteryzuje się ona regularnym rozmieszczeniem sprężyn, które są konkretnymi punktami podparcia dla ciała. Sprawiają one tym samym, że wypoczynek jest wyjątkowo komfortowy. W przypadku materacy kieszonkowych warto pamiętać o różnicy odczuć pomiędzy siedzeniem, a spaniem. Podczas pierwszej z czynności możemy odczuwać znaczne zapadanie się, z kolei kiedy się położymy, ciężar naszego ciała wywrze odpowiedni nacisk na sprężyny. Tym samym sprawi to, że waga ciała odpowiednio się rozkłada, a materac dopasowuje się do jego kształtu bez uczucia wcześniej wspomnianego “zapadania”.

 

W celu zmaksymalizowania komfortu użytkowania sofy, musimy zwrócić uwagę nie tylko na odpowiadający naszym preferencjom materac, ale i materiał obiciowy. Jest to ważny element, który powinien odpowiadać naszym wymaganiom na wielu płaszczyznach. Warto zacząć od wyboru odpowiadającej nam kolorystyki. Powinna ona współgrać z przestrzenią, w której ma się znaleźć nasza nowa sofa. Warto jednak pamiętać przy tym o współczynniku trwałości koloru, zwłaszcza jeśli zależy nam na ograniczeniu blaknięcia zakupionej sofy.

TAPICEROWANIE
Równie ważnym aspektem podczas wyboru obicia jest poziom ścieralności materiału. Zapobiega on wycieraniu się czy mechaceniu się powierzchni. Sprawdzenie, a także dopasowanie wyżej wymienionych cech do naszych potrzeb zdecydowanie ułatwia wybór odpowiedniej tapicerki. Wygodna sofa nie obędzie się bez starannie wyselekcjonowanego obicia, dlatego następnie możemy skupić się na wyborze tkaniny, która będzie dla nas przede wszystkim najprzyjemniejsza w dotyku. Na odczucia w tej kwestii może wpłynąć między innymi rodzaj materiału, jego faktura oraz splot.


WELUR
Do najprzyjemniejszych w dotyku tapicerek zdecydowanie zaliczają się te wykonane z weluru. Dzieli się on na naturalny oraz sztuczny, który jest tańszy w produkcji i wykonany w dużej mierze z włókien syntetycznych. Welurowa sofa jest nie tylko wyjątkowo miła w dotyku, ale także zachwycająca wizualnie. Jej elegancja oraz oryginalność z pewnością przyciągną uwagę. Welurowa sofa to również propozycja, która w zależności od padania promieni słonecznych i ułożenia włosia może zmieniać swój kolor. Pozwala to na uzyskaniu przez sofę unikalnych właściwości estetycznych.

 

 POLIESTER
Coraz częściej wybiera się także obicia z wysokiej jakości poliestru. Tworzony jest on w duchu nowych technologii, co pozwala na uzyskanie wyjątkowo gładkiej i przyjemnej w dotyku powierzchni. Wykonywany z włókien syntetycznych materiał jest esencją trwałości poprzez wysoką odporność na ścieranie oraz promienie słoneczne. Warto też dodać, że z poliestru łatwo wywabić wszelkie plamy i inne drobne zabrudzenia.

Informacje o materiałach takich jak wełna, len, bawełna, wiskoza, skóra naturalna oraz skóra sztuczna zostaną umieszczone w drugiej części naszego poradnika.

Oprócz tego znajdziecie tam również informacje takie jak:

  • najpopularniejsze rozmiary sof
  • jak dopasować rozmiar sofy do wymiarów wnętrza
  • najważniejsze informacje o sofach modułowych

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium