AnOther DESIGN
  • obsługa klienta: 784 014 183

  • pn.-pt. 10.oo-18.oo, sb. 10.oo-15.oo

  • SALON FIRMOWY

zaloguj

ulubione
do kasy suma: 0,00 zł
 

WSZYSTKO W PORZĄDKU! Sposoby na organizację przestrzeni

Przeglądając zdjęcia katalogowe urządzonych przestrzeni, podziwiamy estetyczny zamysł, świetnie dobrane kolory, czy zaskakujące połączenia poszczególnych elementów. Ale na wszystkich tych zdjęciach rzuca się w oczy jeszcze jedna rzecz – niesamowity porządek.

Wszystko zdaje się mieć swoje miejsce, a nawet najmniejszy „nieporządek” jest w pełni kontrolowany i przemyślany – niedbale odłożona książka, pojedynczy kwiat, zwinięty i rzucony na krzesło koc; wszystkie te elementy mają sprawiać wrażenie, że dany pokój jest zamieszkany przez prawdziwych ludzi, że nie jest jedynie makietą przygotowaną na potrzeby zdjęcia. Ale magia producenckich aranżacji i katalogowych wnętrz, nawet, jeśli przeniesiona do mieszkania 1:1, mija już po kilku dniach, bowiem na światło dzienne wychodzą ślady prawdziwego życia, z jego brakiem czasu, nieodkładaniem rzeczy na miejsce czy ubraniami, które nie mieszczą się do szafy. Dlatego tak ważne jest dobre przemyślenie organizacji przestrzeni – aby wszystko zawsze było w porządku.

Pomyśl o sobie

Zanim przejdziemy do konkretnych rozwiązań, warto sobie powiedzieć jedno – jeśli planując zakup wyposażenia mieszkania postanawiasz zrezygnować z kolejnego regału, szafki, czy półki, ponieważ „po co mi tyle miejsca” albo „tym razem nie będę gromadzić niepotrzebnych przedmiotów”, to pamiętaj, że życie zazwyczaj weryfikuje takie plany i szybko zaczniesz żałować, że nie zdecydowałaś się na jedną dodatkową szafkę czy półkę. Sami znamy najlepiej nasze własne nawyki; to, w jaki sposób gromadzimy przedmioty albo gdzie lubimy je przechowywać. Dlatego nie planuj przestrzeni dla jakiejś wyidealizowanej, niesamowicie uporządkowanej osoby, ale dla siebie, biorąc pod uwagę wszystkie swoje słabości, gorsze dni i upodobania.

Cztery pierwsze zdjęcia - system moduły String System

Zaplanuj strefy

Tradycyjne mieszkanie to osobne pomieszczenie na salon, sypialnię, gabinet czy kuchnię. Ale często musimy radzić sobie w zdecydowanie mniejszych przestrzeniach, które służą nam na wiele sposobów. Dlatego niezwykle pomocne może okazać się podzielenie mieszkania na strefy, zarówno jeśli chodzi o użytkowanie, jak i przechowywanie. Rzeczy z konkretnej grupy trzymajmy zawsze razem i zawsze w tym samym obszarze. Na przykład przybory biurowe, notatniki, zeszyty i dokumenty odkładajmy zawsze do organizerów i segregatorów w komodzie znajdującej się najbliżej biurka. Szukając czegokolwiek z tej grupy, zawsze będziemy pamiętać, że od tego miejsca powinniśmy rozpocząć przeglądanie.

Zaplanuj przestrzeń pod siebie – modułowe systemy regałów

Sposoby na przechowywanie to również, a może przede wszystkim, meble i dodatki za pomocą których możemy mądrze i sprytnie to robić. Przede wszystkim pamiętajmy, aby skrzętnie wykorzystywać całą możliwą przestrzeń, a więc całą wysokość mieszkania lub domu. Kupowane gotowe szafy czy regały kończą się na wiele centymetrów przed sufitem, a my tracimy miejsce, które z sukcesem moglibyśmy zagospodarować. Rozwiązanie? Modułowe systemy szafek i regałów, które możemy indywidualnie dostosować do naszych potrzeb i, co najważniejsze, rozmiarów pomieszczenia. Tego typu systemy łączą w sobie estetyczny wygląd z funkcjonalnością, a my stajemy się właścicielami kompletu, którego, tego możemy być pewni, nie ma nikt inny, ponieważ każda konfiguracja jest niepowtarzalna i jedyna w swoim rodzaju.

  

Na rynku dostępne są różne rodzaje tego typu systemów. Jednym z najbardziej znanych i rozbudowanych rozwiązań, jest kultowy String. W pierwszej wersji zaprojektowany został już w 1949 roku przez szwedzkiego architekta Nisse Strinninga, jako element kampanii reklamowej prowadzonej przez największy szwedzki dom wydawniczy Bonnier, który chciał dać swoim klientom nie tylko książki, ale także miejsce, gdzie będą oni mogli je z dumą eksponować. Dzisiaj system regałów String to nie tylko półki na książki, ale rozbudowane systemy idealne do pokoju dziennego, gabinetu, kuchni, spiżarni, a nawet garażu. Na bocznych panelach o różnorodnej wysokości i kolorystyce wieszać możemy szafki, przeszklone gabloty, półki, szuflady, ale mocować do nich możemy również biurka. Specjalna seria dodatków pozwoli nam dodać do całości wieszak, praktyczne haczyki, czy boczną kieszeń. Wersje wykonane z metalu czy plastiku sprawdzą się wszędzie tam, gdzie warunki mogłyby zaszkodzić drewnu – w kuchni i łazience, gdzie mamy większą wilgotność powietrza, czy w garażu. Za pomocą specjalnego konfiguratora String  możemy w prosty sposób zaplanować całość i zwizualizować sobie końcowy efekt.

Drugim z niezwykle popularnych systemów modułowych do przechowywania jest MUUTO Stacked. Stacked to seria prostokątnych i kwadratowych szafek, które możemy dowolnie na sobie układać i budować w ten sposób swój własny regał. Pojedyncze moduły łączymy ze sobą za pomocą dedykowanych klipsów, które dodają całości uroku. Same moduły dostępne są nie tylko w różnych kolorach wybarwień drewna czy wielkościach, ale także sposobach wykończenia – są więc moduły otwarte, te z tyłem i takie, które mają drzwiczki. Skandynawski system modułowy Stacked to minimalistyczna i bardzo nowoczesna propozycja, która przypadnie do gustu przede wszystkim fanom nieszablonowych i niezobowiązujących rozwiązań . Z powodzeniem może stać się salonowym regałem, szafką pod telewizor, szafką na buty czy miejscem na zabawki w pokoju dziecka – sprawdź najróżniejsze opcje za pomocą konfiguratora modułów MUUTO Stacked. Moduły Stacked można także zawieszać na ścianie – świetnie prezentują się zarówno w pojedynkę, jak i w większej grupie.

  

System modułowy Muuto Stacked

Nieco podobnym rozwiązaniem, choć o zgoła innym charakterze, są eleganckie moduły Frame od by Lassen. To niezwykle wyszukana propozycja dla wszystkich fanów skandynawskiego designu i dobrego smaku. Dostępne w klasycznych kolorach moduły zamknięte w metalowej, czarnej ramie, stanowiącej znak rozpoznawczy by Lassen, możemy dowolnie łączyć i zestawiać. Frame wieszane są na ścianie za pomocą podłużnej listwy umieszczonej na tylnej ściance lub stawiane na podłodze na dedykowanych podestawch. W serii znajdziemy zarówno moduły otwarte, które sprawdzą się chociażby w korytarzu, jako boczny stolik, czy w salonie, gdzie będziemy mogli dzięki nim zaprezentować ulubione dodatki i ważne dla nas pamiątki, jak i moduły zamknięte. Te będą świetnymi szafkami na buty, czapki i szale, sprawdzą się jako alternatywa dla nocnego stolika albo nawet komody. Wszystko tak naprawdę zależy od naszej wyobraźni. Z pomocą przychodzi nam konfigurator modułów by Lassen.

System modułowy Frame od by Lassen

Kluczem jest wielofunkcyjność

Ale oprócz rozbudowanych systemów do przechowywania, zorganizować przestrzeń pomogą nam także inne, czasem niepozorne przedmioty – wielofunkcyjne dodatki, które w sprytny sposób pomogą nam zadbać o porządek na co dzień. Na pierwszy ogień idą wszelkiego rodzaju wieszaki. Wbrew pozorom nie muszą być nudne, nie muszą być także umiejscowione jedynie w przedpokoju czy korytarzu. Kolorowe wieszaki The Dots sprawdzą się na przykład fantastycznie w dziecięcym pokoju, a bardziej eleganckie wieszaki ze skóry Stropp od by Lassen czy mosiężne Knobs od Menu albo Hook od Ferm Living stanowić będą elegancki dodatek w sypialni a nawet salonie. Ale nie musimy ograniczać się do „standardowych” projektów – dla tych odważnych proponujemy niesamowicie praktyczny wieszak Frame od Northern, który kiedy złożony, wygląda jak minimalistyczna, geometryczna rzeźbą, natomiast rozłożony stanowi idealne rozwiązanie dla ubrań i dodatków. Chociaż i tak tylko od nas zależy co na nim powiesimy.

Od lewego, górnego rogu: wieszak Tail od WOUD, wieszak Stropp od by Lassen, wieszaki Chip i Dropit od Normann Copenhagen

 

  

Kultowe wieszaki The Dots MUUTO - po lewej w wersji drewnianej, po prawej w wersji metalowej

Drugą grupą przedmiotów, które stanowią nieodzowną część wyposażenia, są wszelkiego rodzaju pudełka, kosze i organizery. To one mieszczą miliony drobiazgów, stanowią pomocną dłoń, gdy mamy zaledwie kilka minut na sprzątnięcie mieszkania przed wizytą niezapowiedzianych gości, a także pomagają ogarnąć wszystkie zabawki, które nasze dziecko zdążyło rozrzucić przez ostatnie pół godziny. Tutaj także spotkamy się z ogromną różnorodnością – od dosyć klasycznych i niezwykle pojemnych koszy na pranie od HK Living, przez geometryczne, metalowe kosze Wire od Ferm Living, piękne mosiężne i srebrne kosze od Korbo (niewielkie, idealne na owoce i te większe, w których możemy trzymać gazety albo drewno do kominka) aż po niezwykle praktyczne, filcowe kosze Restore Muuto dostępne w różnych kolorach. Wszelkiego rodzaje kosze, koszyki i pudła to mobilne centra pomocy – z jednej strony mogą być stałym miejscem przechowywania konkretnych przedmiotów, z drugiej natomiast szybko można wykorzystać je do czegoś innego. Jeśli musimy natychmiast coś pozbierać albo uporządkować, to nie ma lepszego wyboru. Piękne kosze to nie tylko pomoc w odpowiedniej organizacji przestrzeni, ale także estetyczny dodatek do wnętrz.

 

Eleganckie, druciane kosze od Korbo czy może kolorowe, filcowe kosze od Muuto?

Trzecią grupą przedmiotów, o których warto wspomnieć, to dodatki wielofunkcyjne, o nieoczywistej formie albo niestandardowym zastosowaniu. Nie myślimy o nich w pierwszej kolejności, kiedy szukamy wyposażenia mieszkania, ale niech tylko znajdą się w naszym domu – szybko zaczynamy się zastanawiać, jak w ogóle byliśmy w stanie wcześniej bez nich funkcjonować. Naszymi faworytami są przede wszystkim kultowe Plant Boxy od Ferm Living, które mogą być oczywiście doniczkami, ale równie dobrze sprawdzą się jako podręczny organizer ustawiony przy biurku czy w korytarzu; wielofunkcyjne lustro Verde wyposażone w wieszak i tylną, ukrytą za taflą półkę – absolutny must have w każdym przedpokoju i w każdej sypialni; skandynawski wieszaki Nest od Northern, które posiadają miseczkę, idealną na klucze czy telefon i w końcu miski Kubus od by Lassen – od nas zależy, czy użyjemy ich jako eleganckich mis, czy tez może niecodziennych donic.

  

Po lewej wieszak z miseczką Nest od Northern, po prawej lustro z półką i wieszakiem Verde od Woud

Sztuka utrzymania porządku i organizacji przestrzeni nie należy do najłatwiejszych, ale jest to rzucona nam rękawica, którą zdecydowanie warto podjąć. Początkowy wysiłek podczas samego planowania, jeśli tylko połączony z konsekwencją w codziennych życiu, odpłaci nam się czystą, uporządkowaną i funkcjonalną przestrzenią, w której będzie żyć się nam i naszym najbliższym zdecydowanie łatwiej i przyjemniej.

Tekst: Dominika Gracz

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium